Choroby penisa – jakie są objawy chorób prącia?

Tekst: Dorota Zakrzewska
Choroby penisa – jakie są objawy chorób prącia?
Źródło: Fotolia.com
Dodane: 27. czerwca, 2017

Choroby męskich narządów płciowych najczęściej oznaczają zaburzenia erekcji i problemy z wytryskiem. Do schorzeń tego typu należy zaliczyć także skrzywienie penisa, choroby napletka lub infekcje grzybicze prącia. Problemy z członkiem mogą negatywnie wpływać na wiele sfer życia, powodować obniżone poczucie własnej wartości i pogorszenie relacji z partnerką.

SPIS TREŚCI:

  Choroby męskich narządów płciowych

   

  Problemy urologiczne, z jakimi mężczyźni zgłaszają się do specjalisty, są bardzo różne. Wiele z nich jest powodem cierpienia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego, przyczyną wstydu i braku samoakceptacji. Najczęstszymi dysfunkcjami, z jakimi pacjenci zwracają się z prośbą o pomoc do urologów, są zaburzenia erekcji. Podstawowym miernikiem zdrowia jest dla mężczyzny możliwość osiągnięcia i utrzymania wzwodu, dlatego też problemy z erekcją nie tylko utrudniają współżycie i możliwość zapłodnienia partnerki, ale stają się często przyczyną poważnych problemów natury psychicznej .

  Kolejny „miernik” męskości to możliwość oddania nasienia zdolnego do zapłodnienia partnerki. Tu jednak wytrysk nie może wystąpić zbyt wcześnie lub zbyt późno, po stosunku. Problemy z zaburzeniem ejakulacji to także częsty problem, z jakim panowie zgłaszają się do lekarza.

  Problemy z członkiem mogą być wynikiem ukrytych schorzeń, a jeśli występują często lub powtarzają się, mogą negatywnie wpływać na inne sfery życia, powodując stres, problemy w związku i obniżenie poczucia własnej wartości. Należy tu wymienić cały szereg zmian wrodzonych, następstw urazów oraz skrzywienie prącia.

  Ostatnia grupa schorzeń to efekt czynników infekcyjnych – zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choroby weneryczne dają szereg bardzo uciążliwych, ale łatwych do zaobserwowania objawów. Częste są także infekcje grzybicze i bakteryjne, które powodują stany zapalne. Leczeniem tych chorób zajmują się zarówno urolodzy, jak i lekarze dermatolodzy.

  Bardzo ważnym jest fakt, że część chorób penisa zależna jest od czynników, które można modyfikować (np. zmiana leków, które powodują zaburzenia erekcji), prawdopodobieństwa wystąpienia innych nie można zmniejszyć.

   

  Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

   

  Wiele chorób i zaburzeń hormonalnych może prowadzić do przejściowych lub trwałych zaburzeń funkcji seksualnych, w tym w szczególności zaburzeń erekcji i trudności z utrzymaniem wzwodu tuż przed stosunkiem i w czasie stosunku. Na liście chorób, które utrudniają prawidłowe współżycie, są:

   

  Dlaczego niektóre choroby powodują zaburzenia erekcji?

   

  Zaburzenia erekcji mogą polegać na niemożności wywołania i utrzymania erekcji, wystarczającej do odbycia stosunku seksualnego.

  Najczęstszymi przyczynami zaburzeń erekcji jest cukrzyca i miażdżyca (będąca często także następstwem zaburzeń cukrzycowych). Choroby naczyń powodują ograniczony przepływ krwi przez prącie, co powoduje utrudnia wywołanie erekcji. Zmiany dokonujące się w naczyniach w przebiegu cukrzycy mogą powodować gorsze wypełnienie się krwią ciał jamistych w prąciu. Cukrzyca jest przyczyną nie tylko uszkodzenia naczyń, ale także neuropatii cukrzycowej.

  Nadciśnienie tętnicze i stosowane w jego przebiegu leczenie może wpływać na gorsze ukrwienie penisa, a przez to spowodować problemy z erekcją. Zmiany dokonujące się w naczyniach w przebiegu cukrzycy mogą powodować gorsze wypełnienie się krwią ciał jamistych w prąciu. Cukrzyca jest przyczyną nie tylko uszkodzenia naczyń, ale także neuropatii cukrzycowej.

  Niektóre choroby i metody leczenia chorób gruczołu krokowego mogą być przyczyną zaburzeń erekcji. Należy do nich chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego (prostatektomia radykalna) i okolicznych tkanek, stosowane w leczeniu raka prostaty, co powoduje niekontrolowanie czynności układu moczowego i zaburzenia erekcji.

  Depresja może powodować spadek popędu płciowego. Mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji mogą odczuwać obawę przed wystąpieniem tego problemu przy kolejnym stosunku, co powoduje u nich lęk i stany depresyjne. Problem ten może się nawarstwiać i ostatecznie doprowadzić do impotencji. Podobnie silny stres może poważnie wpłynąć na jakość życia seksualnego.

  Wpływ na zdrowie seksualne mężczyzn ma także fizjologiczny proces starzenia się organizmu. Z wiekiem naturalnie obniża się poziom testosteronu. Może to prowadzić do obniżenia popędu seksualnego, konieczności dłuższej stymulacji, aby osiągnąć i utrzymać erekcję, słabszego wytrysku i wydłużenia czasu do gotowości na kolejny stosunek.

   

  Rodzaje chorób prącia

   

  Choroby penisa, które zgłaszane są u lekarzy, dotyczą w dużej mierze zaburzeń anatomicznych, które utrudniają ściągnięcie lub odprowadzenie napletka, powodują bolesny wzwód. Deformacje i zniekształcenia prącia, choroby napletka mogą powodować pojawienie się bólu w czasie stosunku płciowego lub mogą całkowicie go uniemożliwiać.

  Bywa, że w leczeniu tych schorzeń konieczna  jest interwencja chirurgiczna. Dla wielu panów problemem jest skrzywienie penisa, a część z nich ocenia swoje prącie jako zbyt małe. Ten ostatni problem traktowany jest w ramach problemu medycyny estetycznej. Należy zwrócić uwagę, że powiększanie i wydłużanie penisa nie przynosi zadowalających efektów.

  Najczęstsze choroby penisa to:

  • priapizm – polega na występowaniu długotrwałego, bolesnego wzwodu członka, który nie jest związany z podnieceniem ani stymulacją seksualną;
  • stulejka  – czyli zwężenie ujścia napletka, uniemożliwiające jego prawidłowe odprowadzenie;
  • załupek – polega na niemożności sprowadzenia odciągniętego napletka z powrotem na żołądź prącia;
  • choroba Peyroniego – to przewlekła choroba penisa, powodująca włókniste stwardnienie członka, może objawiać się skrzywieniem penisa lub powodować bolesność wzwodów;
  • rak prącia – początkowo wygląda jak naciek na napletku, żołędziu lub trzonie penisa, a następnie przekształca się w brodawkowatą narośl, z której wycieka ropna wydzielina.

   

  Zaburzenia wytrysku

   

  Bardzo często urolodzy spotykają się u swoich pacjentów z problemem zaburzeń wytrysku (ejakulacji). Szacuje się, że nawet co trzeci mężczyzna doświadcza problemu z kontrolą wytrysku.

  Zaburzenia wytrysku mogą oznaczać:

  Zbyt wczesny wytrysk często jest problemem młodych mężczyzn, którzy rozpoczynają swoje życie seksualne. Choć nie zawsze oznacza patologię, jest problemem na tyle poważnym, że może stać się przyczyną lęku przed kolejnym zbliżeniem.

  Problemy z wytryskiem najczęściej są efektem cukrzycy, stwardnienia rozsianego, uszkodzeń w obrębie miednicy. Zbyt późny wytrysk może być spowodowany operacjami gruczołu krokowego, leczeniem farmakologicznym lub radioterapią. Stosowanie wybranych leków (leki obniżające ciśnienie tętnicze i leki antydepresyjne) może powodować zaburzenia wytrysku.

   

  Jakie są przyczyny i objawy infekcji narządów płciowych?

   

  Zewnętrzne narządy płciowe mogą ulec zakażeniom bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym (zazwyczaj jako następstwo seksu bez zabezpieczeń). Wiele zakażeń, którym towarzyszą łatwe do zaobserwowania zmiany na penisie, jest wywołanych chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choroby weneryczne najczęściej diagnozowane u mężczyzn to:

  Najczęstszymi objawami chorób przenoszonych drogą płciową jest bolesne oddawanie moczu, wydzielina z penisa oraz zmiany w postaci ranek i pęcherzy na penisie i w okolicy narządów płciowych. Choroby te zawsze wymagają interwencji lekarskiej i podjęcia leczenia farmakologicznego.

  Oprócz chorób wenerycznych, możliwe jest wystąpienie infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Najczęściej występuje zapalenie żołędzi, które może powodować ból i wydzielinę z członka o nieprzyjemnej woni. Grzybica prącia jest efektem infekcji drożdżakami i powoduje czerwoną wysypkę i białe plamki na penisie.

  Istnieje szereg objawów infekcji bakteryjnej, wirusowej i grzybiczej, które wskazują na chorobę penisa, a ich wystąpienie powinno wywołać niepokój u każdego mężczyzny i skłonić go do odbycia natychmiastowej wizyty u specjalisty.

  Są to:

   

  Choroby penisa – jak zapobiegać?

   

  Profilaktyka i zachowanie zdrowego rozsądku oraz higieny – to podstawa w trzymaniu w zdrowej kondycji narządów płciowych. W szczególności należy zwrócić uwagę na:

  • seks z zabezpieczeniem – tylko prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz wirusem HIV;
  • odpowiednią higienę prącia, w tym także regularne mycie rowka zażołędnego, co ogranicza ryzyko rozwoju infekcji i chorób penisa;
  • modyfikację stosowanej farmakoterapii – niektóre leki mogą wpływać zarówno na obniżenie libido, jak i na zdolność do wywołania i utrzymania erekcji;
  • zdrowie psychiczne – depresja i stres powodują zaburzenia erekcji i zaburzenia wytrysku;
  • ograniczenie stosowania używek i rzucenie palenia – palenie papierosów i spożycie dużych ilości alkoholu wpływa na zdolność do wywołania i utrzymania erekcji;
  • regularne współżycie płciowe – regularna aktywność seksualna pozwala utrzymać prawidłową erekcję;
  • regularną aktywność fizyczną – aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko zaburzeń erekcji;
  • regularne badania kontrolne – szczególnie w przypadku wcześniej zdiagnozowanych chorób ogólnoustrojowych;
  • wierność jednej partnerce – która zwiększa szansę na uchronienie się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (chorobami wenerycznymi).

  Newsletter

  Chcesz otrzymywać informacje
  o nowych artykułach i produktach?

  Facebook_icon    GooglePlus_icon    YouTube_icon    twitter_icon

  Copyright © 2012-2018 Wylecz.to All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone

  Treści z serwisu wylecz.to mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.  

  Zamknij ten komunikat

  Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

  Na naszych stronach używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami podmioty, takie jak firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W każdej przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Cookies.

  Copyright © 1995-2018 Grupa Wirtualna Polska