Szukaj Otwórz menu
Ukąszenie komara – jak sobie radzić?

Ukąszenie komara – jak sobie radzić?

Dodane: 29.05.2014 | Autor: lek. Patrycja Dębosz

Komary są najbardziej aktywne wczesnym rankiem, wieczorem oraz nocą. Aby chronić się przed ukąszeniami tych owadów, warto poznać kilka prostych sposobów. Na ugryzienia komarów najskuteczniej działają: spraye, specjalne opaski i plastry. Skutecznym oraz bezpiecznym sposobem na komary u dzieci i niemowląt są olejki eteryczne. Po ukąszeniu najlepiej zastosować maść łagodzącą miejscowy odczyn (bąbel) na skórze.

Spis treści:

  Dlaczego komary gryzą?

   

  Człowieka kąsają jedynie samice komarów, które po zapłodnieniu potrzebują krwi jako pożywienia, aby zapewnić prawidłowy rozwój jajom składanym w wodzie. Komarzyca lokalizuje człowieka przede wszystkim po charakterystycznym zapachu. Dodatkowo wydychany przez ludzi dwutlenek węgla oraz wydzielane ciepło pomagają odnaleźć owadowi żywiciela.

  W momencie ukłucia do skóry człowieka dostaje się ślina komarzycy, która wywołuje reakcję uczuleniową w miejscu ukąszenia. Pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie i silny świąd skóry. Powstałą zmianę niektórzy określają jako ''bąbel na skórze''. Nasilenie zmian skórnych zależy od wrażliwości konkretnej osoby na toksyny zawarte w ślinie owada.

  U dorosłych, częściej niż u dzieci, występują późne reakcje widoczne na skórze. Mają one postać obrzęku i miejscowego stwardnienia skóry. Pojawiają się po 12–48 godzinach od ugryzieniu owada. Utrzymują się do kilku dni, po czym – cofają samoistnie. Nie są groźne dla zdrowia. Silne reakcje alergiczne na toksyny śliny komara zdarzają się niezwykle rzadko i nie są one groźne dla życia. Ponadto komary żyjące w Polsce nie przenoszą niebezpiecznych chorób.

   

  Ukąszenie przez komara u dziecka

   

  W przypadku małych dzieci (do ukończenia 1. roku życia) reakcje skórne są albo niewidoczne po pierwszym ukłuciu komara lub mocno nasilone. Co ważne bardzo rzadko bywają one groźne dla zdrowia malca. U niemowląt system odpornościowy dopiero się rozwija i z tego powodu jego reakcje obronne bywają nadmierne lub nie dość intensywne.

  Najczęściej w kilka minut po ukąszeniu pojawia się świąd i ból, a zaraz po nim rumień oraz lekki obrzęk w miejscu ukłucia komara. Dzieje się tak, ponieważ, w odpowiedzi na toksyczną ślinę owada, uwalniana jest histamina – substancja, która powoduje m.in. rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze. Zmiany te są największe do około 30 minut po ugryzieniu, a później cofają się samoistnie. Po kilku godzinach w miejscu ukąszenia przez komara u niemowlęcia może pojawić się blada, swędząca grudka lub bladoróżowy bąbel pokrzywkowy. Największe rozmiary osiągają one około doby po ukłuciu i również same zanikają. Reakcje starszych dzieci na ukąszenie komara są z reguły bardzo podobne do tych, które pojawiają się u niemowląt.

  W niektórych przypadkach, po kolejnym ukąszeniu, na skórze dziecka mogą pojawiać się pęcherze wypełnione przejrzystym płynem. Po przebiciu czasami ulegają nadkażeniu bakteryjnemu. Dodatkowo może wystąpić gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. U pozostałych dzieci (uczulonych wcześniej) dochodzi czasem do wygaszania reakcji skórnej po kolejnych ukąszeniach, aż do zupełnego braku zmian. Jest to przykład ''naturalnego odczulania''.

   

  Co robić po ukąszeniu komara?

   

  • Początkowo należy zmniejszyć swędzenie skóry w miejscu po ukłuciu. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt i małych dzieci, które drapią się odruchowo, są niespokojne i płaczą. Drapanie powoduje przedłużenie swędzenia, ponieważ w ten sposób toksyny komara są "wgniatane" coraz głębiej. Rozdrapywanie zmian spowoduje także pojawienie się małych ran, które łatwo ulegają zakażeniu.
  • Najprostszym sposobem na ukąszenie komara jest ochłodzenie skóry w miejscu ugryzienia. Jako zimny okład mogą posłużyć kostki lodu zawinięte w bawełnianą szmatkę lub przedmiot przechowywany w lodówce, np. słoik lub puszka. Pomoże również pieluszka zamoczona w zimnej wodzie. Dzięki schłodzeniu, oprócz zmniejszenia świądu, zostanie ograniczony też obrzęk oraz ból.
  • Bardzo skuteczne są dostępne w aptece bez recepty preparaty w postaci żelu w tubce. Ich formuła oparta jest na fizycznej aktywności osmotycznej. Już kilka sekund po naniesieniu na podrażnioną skórę preparat zmniejsza obrzęki, łagodzi świąd i podrażnienia. Żel na ukąszenia usuwa toksyny wstrzyknięte przez owady oraz substancje wytworzone w reakcji na ukąszenie.
  • Gdy miejsce ukąszenia jest już zadrapane, dobrze jest posmarować je spirytusem salicylowym lub jednoprocentowym, wodnym roztworem gencjany, co zabezpieczy ranę przed zakażeniem. Nie wolno stosować długotrwałych okładów zawierających alkohol, który ma zdolność wchłaniania się przez skórę.
  • Po ugryzieniu przez komara kojąco działa także roztwór soli i octu lub kilka kropel soku z cytryny.
  • Swędzenie łagodzi także posmarowanie zmiany śliną lub wodą z mydłem.

   

  Co na komary? Które środki są najlepsze?

   

  Jeśli to możliwe, należy unikać spacerów z niemowlakiem w pobliżu wód stojących (jezior, stawów, oczek wodnych) wczesnym rankiem i po zmierzchu. Jest to czas największej aktywności komarów. Trudno jednak w okresie wiosenno-letnim zrezygnować całkowicie z aktywności na świeżym powietrzu.

  Najlepszym środkiem na komary są preparaty, których formuła oparta jest na olejkach eterycznych. Te naturalne i bezpieczne dla dziecka składniki działają na komary odstraszająco. Zapachy, których szczególnie nie lubią owady to: mięta, cytryna, wanilia, eukaliptus, kocimiętka czy goździki. Na skórę starszego dziecka można zaaplikować bezpośrednio olejki zapachowe. W przypadku niemowląt najbezpieczniej jest użyć sprayu i rozpylić preparat w otoczeniu malucha – odzież, kocyk lub wózek.

  W przypadku dzieci nie powinno się stosować preparatów zawierających związki chemiczne odstraszające komary ze względu na ich toksyczność. W aptekach dostępne są często te ''chemiczne''. Część z nich zawiera związek o nazwie DEET, który, mimo dużej skuteczności, jest toksyczny, szczególnie dla niemowląt. Komary dobrze odstraszają także środki zawierające w składzie: witaminę E, prowitaminę B5 czy aloes.

   

  Domowe sposoby na komary

   

  W pomieszczeniach warto umieścić świece zapachowe lub stosować olejki (np. miętowy, waniliowy, cytrynowy czy eukaliptusowy), na które komary są wrażliwe. Skuteczną ochroną są także siatki i moskitiery o gęstych oczkach montowane w oknach. Po zmierzchu nie należy zapalać światła (wabi ono wszystkie owady) w pomieszczeniach, gdzie są otwarte okna lub drzwi. 

  • Podczas letniej nocy w pokoju dziecięcym można ułożyć kilka cytryn z wbitymi w nie goździkami. Ta kompozycja to dobra ochrona przed atakami komarów.
  • Warto pamiętać, aby unikać używania kosmetyków o intensywnych zapachach, które mogą przyciągać owady.
  • Dobrym pomysłem jest nasączenie kawałka bawełny lub flaneli olejkiem o zapachu, który później zostanie włożony do wózka czy łóżeczka niemowlęcia. Wychodząc na spacer, można również posmarować odsłoniętą skórę malucha takim olejkiem eterycznym. Ważne jest, aby zrobić wcześniej próbę, np. na rączce dziecka i sprawdzić, czy nie dochodzi do reakcji uczuleniowej.
  • Jeżeli małe dziecko w ciągu dnia śpi w wózku na świeżym powietrzu, dobrze jest ustawić go w przewiewnym i jedynie lekko zacienionym miejscu. Skuteczną ochroną będzie także nakrycie wózka moskitierą, która utworzy ''namiot ochronny''.

  Komary odstrasza także zapach czosnku, dlatego warto podawać go dzieciom w potrawach lub na kanapkach.

  Zobacz filmy powiązane z tematem
  Przeczytaj również powiązane z tematem

  Encyklopedia

  Nie znalazłeś odpowiedzi - zadaj pytanie

  Wejdź na forum

  FaceboookGoogle plusTwitterYoutube
  Serwis prowadzony na zlecenie PWM Sp. z o.o.
  Copyright © 1995-2015 Grupa Wirtualna Polska