Szukaj Otwórz menu

USG moszny (worka mosznowego) – kiedy wykonać i jak przebiega badanie?

Dodane: 27.11.2013 | Autor: lek. Miłosz Turkowiak

USG moszny (worka mosznowego) należy do podstawowych badań w diagnostyce jej schorzeń i zawartości – jąder, najądrza i powrózka nasiennego. Ultrasonografia moszny pozwala na diagnozowanie przyczyn powiększonych jąder (ropień, skręt, guz, wodniak, żylak). USG jąder i worka mosznowego stanowi element diagnostyczny w przypadku niepłodności męskiej. Jak przebiega takie badanie moszny? 

Spis treści:

  Co to jest moszna (worek mosznowy)? 

   

  Moszna jest skórnym workiem, w którym położone są elementy męskiego układu rozrodczego – jądro, jego osłonki, najądrze i tzw. powrózek nasienny, czyli początkowy odcinek nasieniowodu wraz z naczyniami i nerwami. Prawidłowa wielkość jąder wzdłuż ich długiej osi zawiera się między 1 cm u dzieci do ok. 4 cm u dorosłych. Położenie worka mosznowego pozwala na wygodne przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. 

  Badanie USG moszny należy do metod diagnostyki obrazowej, czyli takich, za pomocą których uzyskujemy obraz badanego narządu. W przypadku ultrasonografii otrzymywany jest on dzięki wykorzystaniu ultradźwięków. Badanie przeprowadza się przy użyciu aparatu USG, którego najważniejsze części stanowią głowica emitująca ultradźwięki i monitor. Po przyłożeniu do ciała pacjenta głowica wysyła ultradźwięki, które przenikają w głąb, odbijają się od poszczególnych struktur i wracają do aparatu. Charakterystyczne różnice w sposobie odbicia fal dźwiękowych przez różne tkanki pozwalają na powstanie obrazu, który wyświetlany jest na monitorze.

  W przypadku badania moszny, umożliwia to dokładne obejrzenie skóry, położonych głębiej narządów i ewentualnych zmian patologicznych. Odmianą tradycyjnego USG jest tzw. USG dopplerowskie pozwalające na ocenę przepływu krwi w naczyniach. Badanie jest bezbolesne i praktycznie pozbawione ryzyka powikłań.

   

  USG moszny – kiedy wykonać badanie jąder? 

   

  USG (ultrasonografia) moszny pozwala na ustalenie przyczyny powiększenia jąder – jednego lub obu. Każda taka zmiana w obrębie worka mosznowego wymaga diagnostyki. Do przyczyn powiększonych jąder należą: zapalenie jądra/najądrza, ropień jądra, skręt jądra (powiększenie bolesne), a także guz jądra, wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego, przepuklina mosznowa, torbiele czy cysty (są to przyczyny powiększenia bezbolesnego).

  Pozostałe wskazania do USG moszny to:

  • urazy – w USG rozpoznać można takie zmiany, jak pęknięcie jądra, czy krwiaki;
  • ból jądra i/lub opuchlizna w obrębie worka mosznowego;
  • podejrzenie braku zawartości moszny lub zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej – worek mosznowy może być pozbawiony zawartości w przypadku niezstąpienia jądra (wnętrostwa);
  • diagnostyka niepłodności – bezpłodność może być wynikiem m.in. takich stanów chorobowych jak żylaki powrózka nasiennego lub atrofia (zanik) jąder.

  Takie badanie jąder i moszny wykorzystuje się także do oceny wyników leczenia – ultrasonografia jest jedynym badaniem umożliwiającym śledzenie zmian narządów moszny w okresie terapii, w tym wyników leczenia operacyjnego.

   

  USG jąder (moszny) – jak wygląda?

   

  W czasie przygotowania do badania USG jąder (moszny) nie trzeba stosować przed badaniem specjalnej diety, być na czczo, nie jest też wymagane wypełnienie pęcherza moczem ani przyjmowanie specjalistycznych leków.

  Należy jednak pamiętać, aby przed badaniem dokładnie umyć mosznę i jej okolice. Ponadto warto ubrać rzeczy, z których łatwo będzie można usunąć ewentualne pozostałości żelu użytego do badania. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą dokumentacji medycznej związanej z badaniem (w tym wyników poprzednich badań USG) i listy przyjmowanych leków.

  Informacje te mogą pomóc lekarzowi w badaniu. Badanie przeprowadza lekarz radiolog lub inny lekarz z odpowiednim przeszkoleniem. Zajmuje ono około 30 minut. Pacjent zostanie poproszony o położenie się na kozetce na plecach. Do prawidłowego wykonania procedury worek mosznowy powinien być możliwie najbardziej nieruchomy, dlatego często używane są ręczniki do „podparcia” jąder. Ponadto lekarz może poprosić o przytrzymanie prącia przyciągniętego do brzucha (aby nie zasłaniał pola badania) i pozostanie w tej pozycji bez ruchu.

  Na głowicę nakładany jest żel, który ma za zadanie ułatwić przenikanie ultradźwięków w głąb ciała, a następnie przykładana jest ona do moszny. Przesuwając aparat po powierzchni narządu, badający ocenia kolejno poszczególne struktury worka mosznowego. Analizowana jest:

  • wielkość,
  • budowa i wygląd,
  • przepływ krwi.

  Ruchy głowicy po worku mosznowym oraz pierwszy kontakt z żelem są tym momentem badania, w którym można odczuć lekki dyskomfort, związany przede wszystkim z drażnieniem najbardziej wrażliwych miejsc przez ucisk i niską temperaturę. W trakcie badania lekarz zapisze w pamięci aparatu obrazy mające wartość diagnostyczną. Stanowią one element opisu USG moszny i dostępne są natychmiast po jego zakończeniu. Po skończonym badaniu pacjent dostaje ręczniki do starcia żelu pozostałego po badaniu i może się ubrać. Dzięki braku ryzyka powikłań po badaniu bez przeszkód można wrócić do swoich obowiązków.

  Badanie moszny USG jest nieinwazyjne, a dzięki temu bezpieczne. Nie ma w jego trakcie ryzyka ekspozycji na szkodliwe promieniowanie ani wysokie temperatury. W związku z tym nie ma do niego przeciwwskazań.

  Przeczytaj również powiązane z tematem

  Encyklopedia

  Nie znalazłeś odpowiedzi - zadaj pytanie

  Wejdź na forum

  FaceboookGoogle plusTwitterYoutube
  Serwis prowadzony na zlecenie PWM Sp. z o.o.
  Copyright © 1995-2015 Grupa Wirtualna Polska